Alimenty dla dziecka – część I

Wracając do tematyki alimentów tym razem skupie się na problemie, który często rodzicom „spędza sen z powiek” tj. obowiązku alimentacyjnym względem dziecka.

Może najpierw kilka kwestii ogólnych.

Po pierwsze co należy rozumieć przez obowiązek alimentacyjny – obowiązek dostarczania uprawnionemu przez zobowiązanego środków utrzymania, a w miarę potrzeby środków wychowania. Chodzi tu nie tylko o środki niezbędne do zaspakajania usprawiedliwionych, bieżących potrzeb życiowych dziecka, ale również do zapewnienia mu odpowiedniego wychowania. Zatem obowiązkiem rodziców względem dziecka jest dostarczenie mu tego wszystkiego co jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego i duchowego ( uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 lutego 1969 r. wydana w sprawie o sygn. akt III CZP 129/68).

Występując w imieniu małoletniego dziecka z pozwem o alimenty trzeba pamiętać, iż sąd rozpoznając sprawę, będzie kierował się dwoma kryteriami. Po stronie uprawnionego do alimentów, czyli naszego dziecka sąd będzie badał jakie są jego usprawiedliwione potrzeby. Natomiast po stronie zobowiązanego sąd będzie sprawdzała, jakie są jego możliwości zarobkowe i majątkowe.

Jak wynika z powyższego nie wystarczy ograniczenie pozwu jedynie do wskazania kwoty jakiej żądamy dla dziecka tytułem alimentów. Konieczne jest również wykazania jakie dziecko – na danym etapie życia – posiada usprawiedliwione potrzeby (pamiętajmy to są alimenty dla dziecka, nie dla rodzica).
Jeżeli już ustalimy, jakie nasza pociecha ma potrzeby musimy w pozwie wskazać, jakie rodzic, od którego dochodzimy alimentów posiada możliwości zarobkowe i majątkowe.

 
Do pozwu konieczne jest dołączenie zupełnego aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko nie pochodzi z małżeństwa, natomiast w odwrotnej sytuacji przedkładam skrócony akt urodzenia dziecka i akt małżeństwa.

 

Jeżeli chodzi o właściwość sądu to tutaj możemy złożyć pozew według właściwość ogólnej tj. miejsca zamieszkania pozwanego, albo według właściwości przemiennej, czyli miejsca zamieszkania dziecka.

 
Strona dochodząc roszczeń alimentacyjnych z mocy prawa zwolniona jest od kosztów sądowych tzn. że nie uiszcza opłaty od pozwu.

 
Wraz z pozwem możemy złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia, ale o tym w kolejnym artykule.

8 thoughts on “Alimenty dla dziecka – część I

  1. Mam pytanie: co z dziećmi chcącymi alimenty, ale nie wypełniającymi w stosunku do rodzica żadnych obowiązków(chociażby zapytanie o zdrowie lub przywitanie przy spotkaniu) lub dziećmi dorosłymi, nie uczącymi się i które nie chcą pracować(a mogą)?

    1. Witam

      Dziękuje za zainteresowanie moim blogiem.
      Tak jak pisałam w artykule Alimenty dla dziecka – część I przy rozpatrywaniu sprawy o alimenty konieczne jest zbadania usprawiedliwionych potrzeb dziecka,bez względu na jego wiek oraz możliwości majątkowych i zarobkowych rodziców.Jeżeli sytuacja dotyczy dorosłych dzieci,rodzice oczywiście mają możliwość uchylenia się od alimentów.
      Poruszony przez Panią problem jest częsty, dlatego też poświęcę mu osobny artykuł. Oczywiście każda sprawa wymaga indywidualnego ocenienia. Jeżeli stoi Pani przed takim problem proszę o uzyskanie porady u prawnika.Pozdrawiam

  2. Pani Mecenas proszę o informację, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Kiedy mogę wystąpić o podwyższenie alimentów, bo od 5 lat takie same a potrzeby dziecka wzrosły. Ojciec powiedział Ze nie da nic więcej. dziekuję

  3. Dobry wieczór,
    były mąż przestał płacić od 3 miesięcy alimenty, które mieliśmy uzgodnione. Mogę wystąpić do sądu o wyższe, bo uważam że są za małe, czy muszę wystąpić o te uzgodnione między nami, a po wyroku dopiero starać się o podwyższenie. Z góry dziękuję za pomoc.

    1. Witam

      Jeżeli zamierza Pani wystąpić do sądu z pozwem o alimenty,wskazuje Pani jakie są obecnie koszty utrzymania dziecka. Nie musi Pani poprzedzać tego pozwu pozwem o zasądzenie alimentów w dotychczasowo uzgodnionej wysokości. Dodatkowo odsyłam do mojego artykułu o zabezpieczeniu alimentów na czas trwania postępowania.

      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.