Kontakty z dzieckiem, to chyba obok alimentów na dzieci najczęściej powstający problem na tle stosunków rodzinnych.

Czy w każdej sytuacji, gdy rodzice żyją w rozłączeniu musimy wystąpić do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z naszym dzieckiem?

 
Oczywiście, że nie. „Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia.”

 
Dopiero w sytuacji gdy rodzice nie są w stanie porozumieć się w kwestii kontaktów każdy z nich może złożyć w sądzie wniosek o uregulowanie kontaktów. Nie wchodzi tutaj w grę wszczęcie postępowania z urzędu.

 

Ustawodawca w art. 113 § 2 KRiO zamieścił przykładowy katalog czynności składających się na pojęcie kontaktów :
1. przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu),
2. bezpośrednie porozumiewanie się,
3. utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

 

Zatem we wniosku należy określić w jakiej formie i w jakim zakresie chcemy, aby były uregulowane kontakty. Najczęściej rodzice we wniosku zmierzają do uregulowania kontaktów poprzez przebywanie z dzieckiem, czyli odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu.

 

Sądem właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich.

 

Miejscowo właściwy jest sąd miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie dotyczy, a w razie braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy właściwy jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

 

Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 40 zł.

4 thoughts on “Kontakty z dzieckiem

 1. Dzień Dobry,czy jest jakiś przepis który mówi że mam prawo do kontaktów z synem w świeta np. Bożego Narodzenia, bo nigdy syn u mnie nie jest w święta a chciałbym, proszę o odpowiedź

  1. Witam

   Nie ma w kodeksie rodzinnym żadnego przepisu mówiącego o tym, że rodzic ma prawo do kontaktów z dzieckiem w święta.To jak będą wyglądały kontakty z dzieckiem zależy od tego jak ustalą to wspólnie rodzice.Jeżeli nie ma co do tego zgody proponuję wystąpić do sądu o uregulowanie kontaktów z synem. We wniosku można oczywiście poza zaproponowaniem kontaktów w tygodniu, wskazać, jak mają wyglądać kontakty w święta (np.: co drugie Boże Narodzenie syn spędza wigilię z ojcem), wakacje, ferie. W przypadku problemów z napisaniem wniosku proponuję udać się do prawnika.
   Pozdrawiam

 2. Dzień Dobry, Pani Mecenas mam problemy z byłą żoną, ciągle utrudnia mi kontakty z dzieckiem i nastawia syna przeciwko mnie. Jak dzwonię, to albo nie odbiera albo mówi ze dziecko chore, albo musi gdzieś wyjechać. Nie mamy uregulowane kontakty, bo liczyłem że się dogadamy, ale widzę że jest coraz gorzej. Boję się że sprawa sądowa pogorszy moją sytuację i szkoda mi dziecka, co Pani radzi, dziękuje za pomoc

  1. Witam

   Jeżeli ze strony Pana byłej żony jest brak dobrej woli we wspólnym ( poza sądem) uregulowaniu kontaktów, proponuję Panu wystąpić do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów.Oczywiście wystąpienie na drogę sądową nie pogarsza Pana sytuacji, dzięki temu – kolokwialnie mówiąc- będzie Pan miał czarno na białym kiedy i w jaki sposób będzie miał Pan prawo do kontaktów z dzieckiem. Jeżeli pomimo orzeczenia sądowego była małżonka nadal będzie utrudniała kontakty będzie mógł Pan skorzystać z procedury ukarania za utrudnianie kontaktów. W tym zakresie odsyłam do mojego artykułu „kara za utrudnianie kontaktów z dzieckiem”.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.