Pisałam już o podwyższeniu alimentów, zatem tym razem odniosę się do kwestii związanej z obniżeniem alimentów.

Występując na drogę postępowania sądowego o obniżenie alimentów należy pamiętać, iż musi nastąpić zmiana stosunków. Przy czym zmiana stosunków musi nastąpić po zamknięciu rozprawy poprzedzającej wydanie wyroku zasądzającego dotychczasowe alimenty.

 

Przez pojęcie „stosunków” należy rozumieć okoliczności istotne z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 lipca 1974 r. o sygn. akt II CO 9/74). Zmiana stosunków to istotne zmniejszenie lub ustanie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji bądź zmniejszenie się potrzeb uprawnionego, których skutkiem jest potrzeba skorygowania zakresu obowiązku alimentacyjnego.

 

Rozstrzygnięcie sprawy będzie wymagało porównania stanu istniejącego w dacie uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty ze stanem istniejącym w dacie orzekania o ich obniżeniu. Zatem uwzględniając powództwo, sąd powinien nawiązać do wcześniejszego orzeczenia oraz w sposób niebudzący wątpliwości określić zakres dokonanej zmiany stosunków, na którą powołuje się strona wnosząca o obniżenie alimentów.

Składając pozew o obniżenie alimentów należy uiścić opłatę sądową w wysokości 5 % wartości przedmiotu sporu.

4 thoughts on “Obniżenie alimentów

  1. Od 4 miesięcy choruję, dostaję zasiłek bardzo niski, nie mam szans dorobić, czy mogę wystąpić o obniżenie alimentów. Od 2 miesięcy nie płacę alimentów bo mnie nie stać, czy to przeszkadza w obniżeniu alimentów. Była żona uważa ze udaje chorobę żeby nie płacić. Jakie muszę mieć dokumenty do sądu.

    1. Witam

      Jeżeli Pana możliwości majątkowe i zarobkowe uległy zmianie w stosunku do czasu kiedy został wydany wyrok w sprawie o alimenty może Pan wystąpić o obniżenie alimentów. Musi Pan wykazać przed sądem jak zmieniła się Pana sytuacja tzn. przedstawić dokumenty świadczące o Pana chorobie, wysokości otrzymywanego zasiłku,przedstawić miesięczne wydatki. Konieczne jest wykazanie, iż nie ma Pan możliwości płacenia alimentów w dotychczasowej wysokości, a może się okazać, iż w ogóle nie jest wstanie ich ponosić.Pozdrawiam

  2. Dzień dobry
    Pisze do Pani ponieważ chce obniżyć alimenty na syna. Przed rozwodem placilem 300 zl później 500 alimentów które nie były zasadzone z dobrej woli wszystko mam udukomentowane. Po rozwodzie placilem już zasadzone alimenty w wysokości 500 zl. W zeszłym roku moja ex żona złożyła wniosek o podwyższenie alimentów na 700 zl zgodzilem sie. Jednak teraz moja sytuacja materialna uległa pogorszeniu nie zarabiam najgorzej 2500 – 2800 zl miesięcznie ale mam bardzo dużo długów i nie daje już rady wiązać koniec z końcem. Poznałem cudowna dziewczynę chcemy założyć wspólna rodzinę chce zacząć wszystko od nowa ale zwyczajnie mnie na to nie stać. Czy da rady cos z tym zrobić? Proszę o pomoc i jakaś radę.

    1. Witam

      O obniżenie alimentów można wystąpić w razie zmiany stosunków. Przy czym zmiana stosunków musi mieć miejsce po uprawomocnieniu się wyroku lub ugody sądowej w sprawie o alimenty.W związku z czym ewentualną ocena zasadności wystąpienia z roszczeniem o obniżenie alimentów wymaga porównania Pana obecnej sytuacji z sytuacją, jaka miała miejsce w czasie wydawania poprzedniego wyroku. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.