Niestawiennictwo pozwanego w sprawie o rozwód

Często okazuje się, iż małżonek chcący wystąpić do sądu o orzeczenie rozwodu zastanawia się, a co się stanie gdy współmałżonek nie będzie chciał przyjść na rozprawę.

 
Niestawiennictwo pozwanego na rozprawę nie tamuje postępowania.

 
Jeżeli pozwany otrzymał pozew i pomimo obowiązku osobistego stawiennictwa nie przychodzi na rozprawę bez usprawiedliwionych powodów sąd może skazać go na grzywnę. Skazanie to może jednak nastąpić dopiero po uprzednim stwierdzeniu prawidłowości doręczenia wezwania. Przy czym sąd nie może – tak jak w przypadku świadka – nakazać jego przymusowe doprowadzenie do sądu.

 
W sytuacji, gdy pozwany nie stawia się w sądzie albo mimo stawiennictwa nie bierze udziału w rozprawie, sąd może – po przeprowadzeniu postępowania dowodowego – wydać wyrok zaoczny.

 
Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy strona powodowa nie posiada wiedzy, gdzie przebywa pozwany. Jeżeli przesyłka sądowa tj.: pozew o rozwód i wezwanie na rozprawę wróci do sądu z adnotacją „adresat nieznany” lub „ adresat wyprowadził się” wówczas sąd zobowiąże powoda do wskazania aktualnego adresu zamieszkania pozwanego. Gdy adres ten nie jest mu znany konieczne będzie złożenie wniosku o wyznaczenie kuratora, ale o tym innym razem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.