Czy można zrzec się alimentów?

Jednym z częstych pytań jakie słyszę od klientów zamierzających się rozwieść jest pytanie „Czy mogę zrzec się alimentów w sprawie rozwodowej, bo  wtedy partner zgodzi się na rozwód bez  orzekania o winie?”.

 

Jakie są zasady zasądzania alimentów w sprawach rozwodowych pisałam w artykule „Alimenty między rozwiedzionymi małżonkami”.

Przede wszystkim należy podkreślić, iż obowiązek alimentacyjny powstaje z mocy ustawy, a przepisy regulujące obowiązek alimentacyjny mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

Oznacza to tyle, że umowa zawarta między małżonkami, w której oboje bądź jeden z nich zobowiązuje się nie dochodzić w przyszłości alimentów nie ma żadnej mocy prawnej. Tym samym  małżonek np.:  nie będzie mógł w sprawie o alimenty powoływać się na umowę, na mocy której drugi małżonek zrzekł się prawa do dochodzenia alimentów.

Również nie będzie możliwe zawarcie w wyroku rozwodowym klauzuli, w której małżonkowie zrzekają się uprawnienia do alimentów.

Charakter prawny obowiązku alimentacyjnego najlepiej odzwierciedla uchwała Sąd Najwyższy, w której czytamy, że prawa i obowiązki alimentacyjne mają charakter ściśle osobisty, a co za tym idzie nie są przenoszalne ani inter vivos, ani mortis causa.(…). Również niedopuszczalne jest zrzeczenie się prawa do alimentów (…).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.