Zrzeczenie się dziedziczenia to nie odrzucenie spadku

Okazuję się, że często dochodzi do mylnego utożsamiania zrzeczenia się dziedziczenia z odrzuceniem spadku.

Do zrzeczenia się dziedziczenia może dojść jedynie w drodze umowy zawartej pomiędzy przyszłym spadkobiercą ustawowym, a przyszłym spadkodawcą np. : syn zawiera z ojcem umowę, w której zrzeka się dziedziczenia po nim. Umowa taka dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego.

Umowa taka obejmuje również zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki) zrzekającego się dziedziczenia, chyba że strony w umowie postanowią inaczej tj.: jeśli syn, mający potomstwo zawiera z ojcem umowę, w której zrzeka się dziedziczenia po nim, to również jego dzieci nie będą dziedziczyły spadku po dziadku, chyba że w umowie strony postanowią inaczej.

Umowa odnosi swój skutek w chwili śmierci spadkodawcy, a to oznacza iż zrzekający się i jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia są wyłączeni od dziedziczenia tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Wskazana umowa jest jedyną formą pozwalająca na uchylenie się od dziedziczenia za życia spadkodawcy,po jego śmierci – jeżeli nie chcemy dziedziczyć – pozostaje odrzucenie spadku.

Jeżeli strony zmienią zdanie i chcą uchylić się od skutków zawartej umowy muszą ponownie udać się do notariusza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.