Testament własnoręczny

Testament własnoręczny (zwany także holograficznym) jest tak samo ważny jak testament sporządzony przed notariuszem, przy czym żeby był ważny koniczne jest spełnienie kilku przesłanek ustawowych, tj.:

  1. w całości musi zostać sporządzony pismem ręczny przez spadkodawcę,
  2. opatrzony podpisem spadkodawcy,
  3. opatrzony datą.

Wymóg sporządzenia testamentu pismem ręcznym oznacza, iż nieważny będzie testament sporządzony na komputerze, maszynowo, czy też przez osobą trzecią, a następnie podpisany przez spadkodawcę. Testament dla swej ważności musi być sporządzony w całości pismem ręcznym.

Brak podpisu testamentu powoduje również jego bezwzględną nieważność. Podpis musi być własnoręczny. Nie jest zatem możliwe podpisanie testamentu przy użyciu podpisu elektronicznego. Podpis winien  składać się z imienia i nazwiska testatora. Z zasady wykluczone jest parafowanie testamentu czy też opieczętowanie go faksymillą.

Podpis powinien znajdować się pod postanowieniami testamentowymi.

Pewne złagodzenia ustawodawca wprowadził co do wymogu  opatrzenia testamentu datą, a mianowicie „brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.”

Należy pamiętać, iż  testament sporządzony przez kilka osób jest nieważny. Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.