Często spotykam się z twierdzeniem, iż pracownikowi zwalnianemu z pracy należy się odprawa pieniężna, bez względu na przyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Na jakich zasadach i w jakiej wysokości pracodawca wypłaca odprawę pieniężną reguluje tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych tj.: ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tj. Dz.U. z 206 r. poz. 1474 z późn. zm.).

Przede wszystkim ustawa zastosowanie ma do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, przy czym ustawa nie ma  zastosowanie do osób, które wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Podstawową przesłankę stosowania ustawy o zwolnieniach grupowych stanowi rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Zgodnie z ustawą odprawa pieniężna przysługuje w razie rozwiązania stosunku pracy przyczyn niedotyczących pracownika zarówno w trybie zwolnień zbiorowych, jak i indywidualnych.

Zwolnienie grupowe ma miejsce wtedy gdy, następuje zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracownika w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

– 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

– 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

– 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Zwolnienie indywidualne występuje, jeżeli następuje zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracownika, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników.

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.