Zadatek bardzo często mylony jest z zaliczką.
Zaliczka stanowi częściową zapłatę na poczet świadczenia. W związku z czym jeżeli świadczenie drugiej strony nie zostanie spełnione, zaliczka – w odróżnieniu od zadatku – podlega zwrotowi (chyba że strony postanowiły inaczej). W sytuacji gdy nie dojdzie do transakcji, zaliczka wraca do osoby, która ją zapłaciła bez względu na to dlaczego i z czyjej winy nie doszło do realizacji umowy.
Natomiast zadatek stanowi formę zabezpieczenia umowy. Jeżeli strony inaczej nie postanowiły zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
Jeżeli nastąpi rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.