Pozostając w temacie alimentów dla dziecka tym razem odpowiem na pytanie postawione w ostatnim czasie przez klienta tzn. „Jak długo muszę płacić alimenty córce, która skończyła już osiemnaście lat”.

Okazuje się, że dla większości osób koniec obowiązku alimentacyjnego kojarzy się z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności lub podjęciem pracy.

Jeżeli chodzi o osiągniecie przez dziecko pełnoletniości orzecznictwo Sądu Najwyższego jest tu jednoznaczne „wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego”.

Kryterium decydującym przy ustaleniu obowiązku alimentacyjnego rodziców stanowi uzyskanie przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymania się.

Co z dzieckiem pełnoletnim i uczącym się ?
Jak wskazuje Sąd Najwyższy obowiązek alimentacyjny wobec dziecka nie jest  związany ze stopniem wykształcenia w tym sensie, że nie ustaje z chwilą osiągnięcia przez dziecko określonego stopnia podstawowego lub średniego wykształcenia. W odniesieniu do dziecka, które osiągnęło pełnoletność, brać należy pod uwagę to, czy wykazuje chęć dalszej nauki oraz czy jego osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 1997 r. wydany w sprawie o sygn. akt III CKN 217/97).
Oczywiście może się okazać, iż obowiązek alimentacyjny rodziców nigdy nie wygaśnie. Takie sytuacje będą miały miejsce w skutek choroby – w szczególności niepełnosprawności – kiedy to dziecko nie będzie w stanie osiągnąć nie tylko samodzielności ekonomicznej, ale jakiejkolwiek samodzielności życiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.