Egzekucja alimentów przez pracodawcę

Niestety często zobowiązany do alimentów nie wywiązuje się z ciążącego obowiązku. Jeżeli masz w ręku tytuł wykonawczy tj.: wyrok lub ugodę sądową dotyczącą alimentów zaopatrzoną w klauzulę wykonalności i podsiadasz wiedzę o pracodawcy dłużnika alimentacyjnego możesz wystąpić o egzekucję wprost do pracodawcy. Co to oznacza dla Ciebie?

Nie musisz kierować do komornika wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, a kwestię tą reguluje art. 88 kodeksu pracy :
§ 1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:
1) świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych;
2) wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.
§ 2. Potrąceń, o których mowa w § 1, pracodawca dokonuje na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

 

Zasadą jest dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę w postępowaniu egzekucyjnym. Wskazana powyżej regulacja jest jedynym wyjątkiem, kiedy może dojść do egzekucji świadczeń alimentacyjnych bez udziału komornika. Pracodawca w granicach określonych w/w artykule zobowiązany jest to dokonania potrąceń, czyli jeżeli nie zachodzą sytuacje określone w art. 88 § 1 pkt 1 i 2 kodeksu pracy nie może odmówić dokonania potrącenia.

 
Jak widzimy pracodawca w takim przypadku pełni rolę organu egzekucyjnego. Tym samym obciążają go obowiązki z tym związane tj.: poinformowanie pracownika na piśmie o zajęciu wynagrodzenia, osobie wierzyciela, tytule wykonawczym i wysokości wierzytelności. Kwotę potrąconej należności pracodawca przekazuje wierzycielowi.

16 thoughts on “Egzekucja alimentów przez pracodawcę

  1. Zwracając się z wnioskiem do pracodawcy byłego męża w sprawie potrącania alimentów na rzecz mojej córki za regularne spóźnianie się z płaceniem, pracodawca odmówił mi potrąceń mimo iż powołałam się na art. 88 k.p. Były mąż nie ma zobowiązań komorniczych. Wobec powyższego zwróciłam się do PIP ze skargą na pracodawcę za naruszenie art. 88 k.p. niestety PIP podtrzymał opinię pracodawcy, interpretując art. 88 w ten sposób że pracodawca nie ma obowiązku dokonać tego. Co zatem mogę zrobić skoro od 2005 zmieniły się przepisy w sprawie dokonywania potrąceń powołując się na ten art. ?

    1. Witam

      Nie znam okoliczności faktycznych sprawy, więc nie mogę ustosunkować się do stanowiska pracodawcy i PIP-u.

      Przez ostanie lata redakcja art. 88 § 1 k.p. ulegała zmianie w zakresie dotyczącym obowiązku pracodawcy do dokonania potrącenia na wniosek wierzyciela. Pierwotna treść tego przepisu zawierała sformułowanie, które zobowiązywało pracodawcę do dokonywania potrącenia na wniosek wierzyciela ( „zakład pracy dokonuje”), które ustawą z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw zostało zmienione na „pracodawca może dokonać”. Co oznaczało, że pracodawca nie był związany wnioskiem wierzyciela, a to czy dokonania potrącenia zależało od jego uznania.

      Następnie ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej ustawodawca przywrócił sformułowanie stanowcze. Zatem w obecnym stanie prawnym pracodawca na wniosek wierzyciela alimentacyjnego ma obowiązek dokonania potrącenia na podstawie przedłożonego tytułu wykonawczego.

      Proszę pamiętać, że jeżeli były mąż nie płaci zasądzonych alimentów może Pani wystąpić do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

      Pozdrawiam

      1. Dziękuje za szybką odpowiedź. Mój były mąż płaci alimenty bardzo nieregularnie, ale zawsze dokonuje tych wpłat w danym miesiącu. Niestety jego opóźnienia utrudniają mi zarządzanie domowym budżetem i potrzebami dziecka uczącego się w szkole. Nadmieniam, iz mąż robi to złośliwie o czym wielokrotnie mnie informował bowiem nic nie mogę z tym zrobić. Sugerował nawet że jeśli zwóce się z tym do komornika to zrobi wszytsko by zmienić pracę i obniżyć mi alimenty. Do pracodawcy byłego mężą zwracałam się z pismem 2 razy powołując się na ten art. 88 i dwa razy otrzymałam odpowiedz odmowną, argumentując to że potrącenia mogą odbyć się za zgodą pracownika, bądź nakazem komorniczym. Moje pytanie brzmi co wobec pracodawcy mogę zrobić by zmusić go do respektowania treści tego artykułu?

        1. Witam
          Pracodawca nie potrzebuje zgody pracownika na dokonanie potrącenia z wynagrodzenia za pracę zasądzonych alimentów. Pracodawca może odmówić potrącenia alimentów z wynagrodzenia tylko w sytuacjach określonych w art. 88 § 1 pkt 1 i 2 k.p.
          Jeżeli w danym miesiącu były mąż uchybia ustalonemu w orzeczeniu sądu terminowi płatności alimentów od razu może Pani skierować wniosek egzekucyjny do komornika, a Pani były mąż musi liczyć się ze związanymi z tymi dodatkowymi kosztami, które będą go obciążały.

          Pozdrawiam

    2. Od sześciu lat mam zajęcia sądowe na koncie. Do tej pory radziłem sobie ze spłatą alimentów z kwoty minimalnej której pozostawiał mi pracodawca jednakże zdrowie oraz brak możliwości dodatkowej pracy ograniczyło mi dostęp do dodatkowych środków. Zwróciłem się do pracodawcy o potrącenie alimentów z wynagrodzenia podparł się artykułem 88 Kodeksu Pracy polecił mi zwrócić się do komornika,zwróciłem się do KOMORNIKA, ten odpowiedział mi że nie ma podstaw prawnych BY wszczął egzekucję z alimentów gdyż są regularnie płacone. Chciałbym by pracodawca potrąca mi z wynagrodzenia lub komornik ale jestem nie uwzględniony u ustawodawcy nie wiem co zrobić z tej sytuacji by zostały mi pobierane alimenty i pozostałe mi część wolna od ZAJĘĆ. MAM PRZESTAĆ płacić alimenty bo mi wskoczył dodatkowe koszty egzekucyjne skoro reguluje je na bieżąco do kogo się zwrócić w tej sytuacji do : Sądu Pracy, sądu Cywilnego, ministra sprawiedliwości rzecznika praw człowieka do kogo?

      1. Witam

        Jeżeli płaci Pan dobrowolnie alimenty to nie ma podstaw do prowadzenia egzekucji.Poza tym to uprawniony do alimentów- w przypadku ich nie regulowania – może wystąpić do pracodawcy o ich potrącenie z wynagrodzenia za pracę lub na drogę postępowania egzekucyjnego. Proszę jednak zwrócić uwagę, iż nie regulowanie alimentów zagrożone jest odpowiedzialnością karną.Pozdrawiam

  2. Witam, dziwi mnie to, bo ja nie płaciłem alimentów i od razu pracodawca mi potrącał i nie pytał o zgodę, pytałem prawnika-tak można,pozdrawiam

  3. Niesety nadal nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie co zrobić by zmusić pracodawcę by respektował mój wniosek. Nadmieniam, iż chcę uniknąć komornika bo choć to prosta droga to niesie za sobą ryzyko- gróźb byłego męża. Dlaczego pracodawca odmawiając mi 2 razy może czuć się bezkarny a ja idąc drogą uproszczoną nie mogę nic z tym zrobić?

  4. Jeśli mogę wtracic zdanie. Najwidoczniej ojciec dziecka ma na karku jeszcze innego komornika i dlatego pracodawca musiał odrzucic wniosek.

    Pracodawca może odmówić potrącenia alimentów z wynagrodzenia tylko w sytuacjach określonych w art. 88 § 1 pkt 1 i 2 k.p.

  5. Dzień Dobry,
    Proszę o pomoc w poniższej sprawie:
    Zasądzone są alimenty na córkę, ojciec pracuje a zakład pracy nie przekazuje od dwóch miesięcy alimentów. Komornik wystosował ponaglenie, ale co jeśli nie przyniesie ono skutku? Zastosowanie kary dla pracodawcy to jedno ale w jaki sposób komornik może wyegzekwować alimenty? Czy może zająć jego majątek? Przecież nie może być tak, że pracodawca choć ma z czego nie potrąca.
    Ojciec złożył oświadczenie że ma ciężką sytuację materialną ale to nie jest powód dla pracodawcy o niezastosowanie potrącenia.
    Komornik powiedział żebym zgłosiła się do MOPRU o alimenty z funduszu ale nie potrafię zrozumieć dlaczego komornik nie potrafi wyegzekwować pieniędzy..
    Dziękuję za pomoc
    Ola

  6. Witam
    Mam pytanie pracodawca na wniosek żony potrąca mi alimenty teraz do zakładu pracy zgłosił sie komornik po zaległe raty zarabiam 2500 pracodawca potrąca 1500 na alimenty pozzostaje mi 1000 czyli mniej niż najniższa krajowa jak i co ma odpowiedzieć moj pracodawca komornikowi ze nie może przelewać pieniędzy bo wysyła zonie alimenty a mi nie zostaje najniższa krajowa

  7. A co w sytuacji kiedy wynagrodzenie jest już zajęte przez komornika, ale w innej sprawie nie alimentacyjnej? Jak z tego wybrnąć?

    1. Witam

      Jak wynika z treści art 88 kp – Pracodawca nie może dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę na podstawie art. 88 KP świadczeń alimentacyjnych, które mają być potrącone na rzecz kilku wierzycieli, jeżeli łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich należności alimentacyjnych, jak również wtedy, gdy wynagrodzenie zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.