Małżonkowie często podejmując decyzję o rozwodzie zastanawiają się, czy będę mogli dochodzić od drugiego małżonka alimentów.
Wszystko zależy od tego jakie jest rozstrzygnięcie sądu w zakresie orzeczenia o winie:

1. w przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie – przesłanką obowiązku alimentacyjnego (tzw. zwykłego obowiązku alimentacyjnego) jest stan niedostatku uprawnionego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.

I tu zaraz pojawi się pytanie, co należy rozumieć przez „niedostatek” – tj. sytuacja w której uprawniony, nie dysponuje żadnymi środkami utrzymania, ale także stan, w którym nie są w pełni zaspokojone usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lipca 2000 r., o sygn. akt I CKN 226/00).
Taki obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.

2. jeżeli orzeczono rozwód z winy obojga małżonków – obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo i może trwać do końca życia, ale i tu przesłanką jest istnienie po stronie uprawnionego stanu niedostatku.

3. rozwód z winy jednego z małżonków – przesłankę uprawniającą małżonka niewinnego w rozkładzie małżeństwa do tzw. rozszerzonego obowiązku alimentacyjnego stanowi „ ustalenie, iż rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego”, nie ma tu już pojęcia niedostatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.