Jeżeli do płacenia alimentów – po rozwodzie – zobowiązany jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, jego obowiązek wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że „ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”.


W kodeksie rodzinnym brak jest definicji „ wyjątkowych okoliczności”, zatem decydować będę okoliczności danej sprawy, a pomocny przy tym będzie dorobek orzecznictwa Sądu Najwyższego, który do wyjątkowych okoliczności uzasadniających przedłużenie obowiązku alimentacyjnego zalicza np.: długotrwałość pożycia małżonków, obiektywne przyczyny umożliwiające lub ograniczające zarobkowanie, znaczne dysproporcje w ich statucie materialnym po rozwodzie. Przy czym te wyjątkowe okoliczności muszą powstać przed upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu.

Fakt, że zobowiązany po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu nadal płaci alimenty nie można traktować, jako dorozumianej zgody na przedłużenie obowiązku alimentacyjnego poza okres pięcioletni.

Przedłużenia obowiązku alimentacyjnego można dochodzić na drodze postępowania sądowego poprzez wytoczenie powództwa, które nie podlega opłacie. Sądem właściwym jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania pozwanego.

Orzekając o przedłużeniu 5-letniego terminu trwania obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami sąd w sentencji wyroku określa czas na jaki w/w obowiązek został przedłużony. Jeżeli sąd nie jest w stanie – w okolicznościach danej sprawy ustalić terminu końcowego trwania przedłużonego obowiązku alimentacyjnego – w wyroku nie określa do kiedy obowiązek alimentacyjny będzie obowiązywał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.