Alimenty dla dziecka – podwyższenie alimentów

Powracam do jednego z najczęściej zadawanych przez klientów pytań tj.: „Kiedy mogę wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów, czy kodeks wskazuje co ile lat mogę wystąpić z takim żądaniem?”


Nie ma żadnego miernika czasowego, co do tego kiedy można wystąpić o podwyższenie alimentów dla dziecka.

Takim wyznacznikiem będą po prostu uzasadnione potrzeby naszego dziecka, które wzrastają wraz z wiekiem dziecka. Dodatkowe wydatki związane z utrzymaniem dziecka przede wszystkim są następstwem pójścia do żłobka, przedszkola, rozpoczęciem nauki w szkole, czy też kontynuowaniem nauki na studiach.

 
Wzrost usprawiedliwionych potrzeb dziecka może być również spowodowany chorobą dziecka, która pociąga za sobą konieczność np.: zakupu lekarstw, częstych wizyt u lekarza specjalisty, wprowadzenie specjalnej diety, zapewnienia rehabilitacji.

 
Zgodnie z treścią art. 138 KRiO każda strona obowiązku alimentacyjnego może żądać jego zmiany, jeżeli nastąpiła zmiana w dotychczasowych stosunkach. Tym samym, rozpoznając sprawę o podwyższenie alimentów sąd ustala, czy doszło do zmiany stosunków poprzez porównanie stanu istniejącego w dacie uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty ze stanem istniejącym w dacie orzekania o ich podwyższeniu. Przy czym te zmiany stosunków muszą mieć charakter zmian istotnych.

 
Oczywiście zmiana świadczeń alimentacyjnych, o której mowa w art. 138 KRiO nie może być dokonana w oderwaniu od przesłanek sformułowanych w art. 135 § 1 KRiO tj. usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.

2 thoughts on “Alimenty dla dziecka – podwyższenie alimentów

  1. Dzień dobry! Jak przedstawia się sytuacja, gdy osobą płacącą alimenty jest osoba niepełnosprawna(stopień znaczny). Czy może ona wystąpić o obniżenie lub zaprzestanie płacenia alimentów. Wspomnę, że osobą otrzymującą alimenty jest niepełnosprawny syn z własną rentą socjalną.

    1. Dzień dobry

      Występując o obniżenie alimentów, należy wykazać, iż od ostatnio zasądzonych alimentów sytuacja zobowiązanego uległa zmianie w następstwie, której nie jest wstanie wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego w dotychczasowej wysokości. Natomiast w przypadku wygaśnięcia, iż strona uprawniona posiada środki wystarczające na pokrycie usprawiedliwionych bieżących potrzeb.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.