Krąg osób uprawnionych do spadku – zmiany w III grupie spadkobierców

Od  15 listopada 2023 r. został ogranicza krąg osób uprawnionych do spadku, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. W I i II kręgu osób powoływanych do spadku  (małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa ) wszystko pozostaje bez zmian.

Zmiany dotyczą  dopiero krąg trzeci tj. dziadków spadkodawcy i ich zstępnych.

Do 15 listopada 2023 obowiązywała zasada zgodnie, z którą jeżeli nie było osób z I i II kręgu uprawnionych do spadku, do dziedziczenia dochodzili dziadkowie spadkodawcy od strony matki i ojca. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym, czyli wujom, stryjom czy ciotkom zmarłego,  jego kuzynom, a  dalej – dzieciom kuzynów.

Od 15 listopada 2023 r., w przypadku, gdy nie ma dziadków, ich dzieci i wnuków schedę przejmie gmina, w której spadkodawca mieszkał przed śmiercią. A to znacznie przyspieszy postępowania spadkowe, które czasami trwają latami w poszukiwaniu kolejnych spadkobierców.

Ważne: zasada ta nie będzie miała zastosowania do spadków otwartych przed 15 listopada 2023 r., czyli po osobach które zmarły przed tą datą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All right reserved.